یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰
    یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

مدیریت پسماند شهرداری های ملارد و صفادشت

سازمان مدیریت پسماند شهرداری های ملارد و صفادشت
 
 

دکتر محمد جهانشاهی
مدیریت سازمان مدیریت پسماند شهرداری های ملارد و صفادشت
رشته تحصیلی : مهندسی منابع طبیعی


نشانی پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی:http://pasmandmalard.ir
تلفن سازمان مدیریت پسماند: 
۰۲۱-۶۵۶۷۲۷۰۹
۰۲۱-۶۵۶۷۲۷۰۸
شماره سامانه پیامکی : ۱۰۰۰۲۷۰۹
 


امروزه یکی از معضلات مهم شهر نشینی روند رو به رشد،تولید زباله شهری میباشد .جهت رفع این معضل باید چاره ای اندیشید و با استفاده از روشهای مناسب نسبت به برگشت این مواد به چرخه تولید اقدام نمود،در غیر اینصورت در آینده ای نه چندان دور  با مشکلات عدیده زیست محیطی مواجه خواهیم شد.

 صنعت بازیافت می تواند به عنوان یک صنعت اقتصادی با صرفه بالا باعث متمایز نمودن سازمان مدیریت پسماند باشد ،زیرا ورود به این صنعت علاوه بر جلوگیری از اتلاف سرمایه های ملی که اکثر آن نیز ریشه های نفتی دارد با ایجاد اشتغال و کاهش هزینه های تولید از مواد بازیافتی نسبت به تولید از مواد اولیه گامی در جهت خلق حماسه اقتصادی باشد.


 امروزه یکی از معضلات مهم شهر نشینی روند رو به رشد،تولید زباله شهری می باشد. جهت رفع این معضل باید چاره ای اندیشید و با استفاده از روش های مناسب نسبت به برگشت این مواد به چرخه تولید اقدام نمود، در غیر این صورت در آینده ای نه چندان دور  با مشکلات عدیده زیست محیطی مواجه خواهیم شد.
.
 
ماده2-  عبارات و اصطلاحاتی که در این قانون به کار رفته است،‌دارای معانی زیر می باشد پسماند: به مواد جامد، مایع و گاز (غیر از فاضلاب) گفته می شود که به طور مستقیم یا غیرمستقیم حاصل از فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کننده‌،‌ زاید تلقی می شود. پسماندها به پنج گروه تقسیم می شوند:
.
پسماندهای کشاورزی: به پسماندهای ناشی از فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی گفته می شود از قبیل فضولات،‌لاشه حیوانات (دام، طیور و آبزیان.


ج .
دفع: کلیه روشهای از بین بردن یا کاهش خطرات ناشی از پسماندها، از قبیل بازیافت، دفن بهداشتی، زباله سوزی
پردازش:‌ کلیه فراینده های مکانیکی، شیمیایی، بیولوژیکی  که منجر به تسهیل در عملیات دفع گردد مصوب 28 خرداد 1353- است.
.
تبصره ۲- فهرست پسماندهای ویژه از طرف سازمان، با همکاری دستگاه های ذیربط تعیین و به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست، خواهد رسید.
تبصره ۴- لجن های حاصل از تصفیه فاضلاب های شهری و تخلیه چاه های جذبی فاضلاب خانگی در صورتی که خشک یا کم رطوبت باشند، در دسته پسماندهای عادی قرار خواهند گرفت.


ماده 4-دستگاه های اجرایی  ذیربط موظفند جهت بازیافت و دفع پسماندها، تدابیر لازم را به ترتیبی که در آیین نامه های اجرایی این قانون مشخص خواهد شد، اتخاذ نمایند. آیین نامه اجرایی مذکور می بایستی در برگیرنده موارد زیر نیز باشد        مقررات تنظیم شده موجب گردد تا تولید و مصرف، پسماند کمتری ایجاد نماید.
· تسهیلات لازم برای تولید و مصرف کالاهایی که بازیافت آن ها سهل تر است،‌ فراهم شود و تولید و واردات محصولاتی که دفع یا بازیافت پسماند آن ها مشکل تر است، محدود شود.
·        مسئولیت تامین و پرداخت بخشی از هزینه های بازیافت بر عهده تولید کنندگان محصولات قرار گیرد.
 
ماده 5- مدیریت های اجرایی پسماندها، موظفند بر اساس معیارها و ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش ترتیبی اتخاذ نمایند تا سلامت، بهداشت و ایمنی عوامل اجرایی تحت نظارت آن ها تامین و تضمین شود سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه هایی که نقش اطلاع رسانی دارند و همچنین دستگاه های آموزشی و فرهنگی، موظفند جهت اطلاع رسانی و آموزش،  جداسازی صحیح، جمع آوری و بازیافت پسماندها، ‌اقدام و با سازمان ها و مسئولان مربوط همکاری نمایند وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنایع و معادن، کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور کاهش پسماندهای کشاورزی، موظفند نسبت به اطلاع رسانی و آموزش روستاییان و تولید کنندگان، اقدام لازم را به عمل آورند مدیریت اجرایی کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آن ها به عهده شهرداری و دهیاری ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری ها و دهیاری ها به عهده بخشداری ها می باشد.مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی ویژه به عهده تولید کننده خواهد بود. در صورت تبدیل آن به پسماند عادی  به عهده شهرداری ها، دهیاری ها و بخشداری ها خواهد بود مدیریت های اجرایی می توانند تمام یا بخشی از عملیات مربوط به جمع آوری، جداسازی و دفع پسماندها را به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار نمایند مدیریت اجرایی می تواند هزینه های مدیریت پسماندها را از تولید کننده  پسماند با تعرفه ای که طبق دستورالعمل وزارت کشور توسط شوراهای اسلامی بر حسب نوع پسماند تعیین می شود، دریافت نموده و فقط صرف هزینه های مدیریت پسماند نماید این قانون موظفند در چارچوب برنامه فوق و در مهلتی که در آیین نامه اجرایی این قانون، پیش بینی می شود، کلیه پسماندهای عادی را به صورت تفکیک شده جمع آوری، بازیافت یا دفن نمایند.
 
ماده 11-  سازمان موظف است با همکاری وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (در مورد پسماندهای پزشکی)، صنایع و معادن، نیرو و نفت (در مورد پسماندهای صنعتی و معدنی)‌، جهاد کشاورزی (در مورد پسماندهای کشاورزی)‌ ضوابط و روشهای مربوط به مدیریت اجرایی پسماندها را تدوین و در شورای عالی حفاظت محیط زیست  به تصویب برساند، وزارت خانه های مذکور مسئول نظارت بر اجرای ضوابط و روش های مصوب هستند.
تبصره ۱- تبصره شورای عالی شهرسازی و معماری موظف است در طرح های ناحیه ای جامع،‌ مناطق مناسبی را برای دفع پسماندها در نظر بگیرد  ایجاد و بهره برداری از محل های دفع پسماندها راسا یا توسط بخش خصوصی فراهم نماید.
 
ماده14-.
 
ماده 15- تولید کنندگان آن دسته از پسماندهایی که دارای یکی از ویژگی های پسماندهای ویژه نیز می باشند، موظفند با بهینه سازی فرآیند و بازیابی، پسماندهای خود را به حداقل برسانند و در مواردی که حدود مجاز در آیین نامه اجرایی این قانون پیش بینی شده است، در حد مجاز، نگه دارند  قضایی به جزای نقدی در بار اول پسماندهای عادی از 500 هزار ریال تا 100 میلیارد ریال و برای سایر پسماندها از 2 میلیون ریال تا 100 میلیونریال و در صورت تکرار، هر بار دو برابر مجازات قبلی در این ماه محکوم می شوند.
 
ماده17-مخالفان از حکم ماده (۱۴)‌ این قانون موظفند پسماندهای مشمول کنوانسیون بازل را به کشور مبدا اعاده و یا در صورت امکان معدوم کردن در داخل تحت نظارت و طبق نظر سازمان (مرجع ملی کنوانسیون مذکور در ایران)‌ با هزینه
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
شهردار صفادشت
مطالب ویژه
  • اهداء بیش از ١٠٠٠ بسته  اقلام لوازم التحریرجهت  دانش آموزان بی بضاعت صفادشتی  
  • برگزاری جلسات  هفتگی ملاقات عمومی مدیریت شهر در شهرک مهر صفادشت 
  • پیام تبریک شهردارصفادشت به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس 
  • افتتاح دومین پایگاه واکسیناسیون کرونا در شهر صفادشت
مزایده و مناقصه
  • اطــلاعــیـه/آگهی تجدیدمناقصه
  • اطــلاعــیـه/آگهی مناقصه وتجدیدمناقصه
  • اطــلاعــیـه/آگهی تجدیدمناقصه
  • اطــلاعــیـه/آگهی مناقصه وتجدیدمناقصهویژه شهروندان
مناقصات شهرداری مدیریت شهری
اطلاعات جغرافیایی اطلاع رسانی
ملاقات عمومی
پیوندها


صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@SAFADASHT.IR

همه حقوق این سایت متعلق به شهرداری صفادشت است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

برنامه نویسی و اجرا:
امید فرمانی 09399932793